do kasy suma: 0,00 zł
Czy kawa jest zdrowa? Obalamy najpopularniejsze mity o małej czarnej
Czy kawa jest zdrowa? Obalamy najpopularniejsze mity o małej czarnej

Nie wyobrażasz sobie porannych rytuałów bez filiżanki kawy? Robisz dokładnie to samo, co większość Polaków. Picie ulubionego napoju nie jest odbierane jako nałóg, tylko przyjemność. Czasem mąci je pytanie, czy kawa jest zdrowa? Jeśli nie wiesz, jak na nie odpowiedzieć lub jakich argumentów użyć w dyskusji, zapraszamy do lektury.

Wielka kariera małych ziaren

Czy wiesz, że gdy kawa pojawiła się w Polsce, miała opinię niesmacznej? Mocny, aromatyczny bukiet był zupełnie niepodobny do tego, co znano w Europie. W XVII i XVIII wieku kawa była bardzo droga, dlatego raczyły się nią wyłącznie elity. Współcześnie stała się najpopularniejszym napojem świata, zaraz po wodzie. Lekarze i dietetycy od lat znają odpowiedź na pytanie czy kawa jest zdrowa. Ich opinie zderzają się jednak z potocznymi dywagacjami np. o wypłukiwaniu z organizmu składników odżywczych. Kawę często odradza się kobietom w ciąży, z kolei poleca się ją osobom, które są na diecie.

Wypłukiwanie minerałów i odwodnienie organizmu

Zastanawiając się czy kawa jest zdrowa, zwykle przypominasz sobie automatycznie jej aromat. Tworzą go związki lotne, jak pirole, pirazyny, związki siarkowe oraz fenolowe. Zapach kawy nie zaszkodził jeszcze nikomu. Czy jednak jej picie nie wypłukuje cennych minerałów z naszego organizmu? Badania dowodzą, że nie. Kawa ma właściwości moczopędne, dlatego może powodować większe wydalanie wapnia, sodu czy magnezu. Nie prowadzi to jednak do obniżenia stężenia tych minerałów. Kawa nie jest też przyczyną odwodnienia. Po prostu wypicie kilku filiżanek napoju oznacza częstsze wizyty w toalecie. Z tego powodu powinno się zadbać o właściwe nawodnienie organizmu innymi płynami.

Czy kawa jest zdrowa na serce?

Jednym z poważniejszych zarzutów, jakie stawia się małej czarnej, jest łączenie jej z nadciśnieniem i chorobami wieńcowymi. Tymczasem naukowcy z Holandii dowiedli, że umiarkowane spożycie kawy nie tylko nie szkodzi sercu, a może wręcz obniżyć niebezpieczeństwo wystąpienia chorób wieńcowych. Kofeina chroni również przed rozwojem cukrzycy typu 2, chorobami metabolicznymi, chorobą Parkinsona i Alzheimera, a nawet niektórymi rodzajami nowotworów. Nie powoduje nieprawidłowego wzrostu płodu, podobnie jak nie niszczy jego wątroby.

Kiedy kawa może szkodzić? Na pewno wtedy, gdy jest nadużywana, czyli wypijana w ilości większej niż 5 kubków dziennie. Podobnie jak w przypadku herbaty czy soków, nie poleca się jej do popijania leków. Utrudnia wchłanianie znajdujących się w nich substancji.

Sklep internetowy Shoper.pl Realizacja: Increo Studio

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl