
Oliwa z oliwek extra virgin to produkt, który jest znany ze swoich prozdrowotnych właściwości. Jego regularne spożywanie jest wskazane wszystkim, którzy chcą zadbać o dobrą kondycję swojego organizmu. Wysokiej jakości oliwy nie posiadają w swoim składzie sztucznych konserwantów, które zapewnią im świeżość. Jak zatem przechowywać oliwę z oliwek, aby mogła jak najdłużej zachować swój smak i właściwości? Czytaj dalej, a podpowiemy Ci, na co musisz zwrócić uwagę!
Jak należy przechowywać oliwę z oliwek?
Jak przechowywać oliwę z oliwek po otwarciu? Dostosowanie odpowiednich warunków jest niezwykle ważne. Dlaczego? Jeżeli o nie nie zadbasz, spowodujesz, że tłuszcz szybko straci swoje właściwości odżywcze i zjełczeje.
Chroń oliwę przed światłem
W czym przechowywać oliwę z oliwek? Zastanawiałeś się kiedyś nad tym, dlaczego najczęściej sprzedawana jest w ciemnych butelkach lub puszkach? Taki wybór to nie kwestia estetyki produktu! Światło ma bardzo zły wpływ na ten rodzaj tłuszczu. Niszczy ono nie tylko jego właściwości chemiczne, ale także fizyczne i smakowe. Umieszczenie go w miejscu, gdzie jest mocne źródło światła, będzie więc fatalnym wyborem. Gdzie przechowywać oliwę z oliwek po otwarciu? Wybierz chłodne i ciemne miejsce. Szafka lub spiżarnia będą do tego idealne.
Uważaj na kontakt z powietrzem
Myślisz o tym, aby elegancko położyć oliwę na zastawiony stół, by goście mogli się nią częstować? Nigdy nie przelewaj jej do otwartych dzbanuszków lub karafek! Zawsze też pamiętaj o tym, aby dokładnie zakręcać butelkę. Czemu to jest takie istotne? Aby oliwa z oliwek jak najdłużej mogła zachować swoją świeżość, musisz zminimalizować jej kontakt z powietrzem. Dlaczego? Powietrze zdecydowanie przyspieszy procesy utleniania i rozkładu tego produktu. Jeżeli więc nie chcesz, aby Twoja droga oliwa extra virgin szybko się zepsuła, trzymaj ją szczelnie zamkniętą! Co zrobić w przypadku, gdy kupiłeś duże opakowanie oliwy? Wystarczy, że zaopatrzysz się w mniejsze buteleczki z ciemnego szkła. Rozlej między nie cały produkt, a dzięki temu dłużej zachowa on swoją świeżość. Jest także druga przyczyna, dla której dokładnie zakręcony pojemnik będzie koniecznością. Oliwa z oliwek to tłuszcz, który chłonie wszelkie zapachy z otoczenia. Jeżeli gotując lub smażąc, trzymasz otwartą butelkę w pobliżu, możesz liczyć się z tym, że tłuszcz zaskoczy Cię potem niespodziewanymi aromatami. Oliwa z posmakiem spalenizny nie będzie dobrym składnikiem do żadnego dania.
Zabezpiecz oliwę przed wpływem ciepła
Jak należy przechowywać oliwę z oliwek? Aby mogła Ci służyć jak najdłużej, musisz również zatroszczyć się o odpowiednią temperaturę. Najlepiej, abyś znalazł dla niej miejsce, którego temperatura oscyluje między 14 a 24 stopniami Celsjusza. Czy oliwę z oliwek można przechowywać w lodówce? Czy chłód wpływa na jej właściwości? Jeżeli nie przeszkadza Ci to, że pojawią się w niej grudki oraz stanie się bardziej mętna, oczywiście, możesz ją tak przechowywać. Aby odzyskała estetyczny wygląd, wystarczy, że wyjmiesz ją na stół i chwilę odczekasz, aby się nieco ogrzała w temperaturze pokojowej. A jak sprawa ma się z ciepłymi warunkami? Jeżeli temperatura otoczenia będzie wyższa niż 27 stopni, to będzie to niestety sprzyjało szybkiemu psuciu się tego tłuszczu.
Zwróć uwagę na datę przydatności do spożycia
Przechowując oliwę z oliwek, zwracaj także uwagę na informacje zawarte na jej opakowaniu. Jeżeli na butelce znajdziesz notkę informującą o tym, przed jakim terminem należy spożyć jej zawartość, to jest to bezwzględna data, której powinieneś przestrzegać. Nawet najlepsze warunki przechowywania nie zagwarantują, że zjedzenie takiego produktu nie będzie zagrażało Twojemu zdrowiu. W przypadku, gdy minie data przydatności oliwy – po prostu ją wyrzuć. Natomiast, gdy na opakowaniu wykorzystano stwierdzenie „najlepiej spożyć przed”, możesz dalej stosować ten produkt. Miej jednak świadomość, że może nie mieć już swoich wspaniałych wartości odżywczych.
Po czym poznać, że oliwa z oliwek zjełczała?
Jełczenie to nic innego jak proces utleniania się kwasów tłuszczowych. Jeżeli przechowujesz oliwę z oliwek w sposób nieprawidłowy lub przetrzymujesz ją bardzo długo, to zjawisko to jest nieuniknione. Po czym widać, że tłuszcz jest zjełczały? Na powierzchni oliwy z oliwek pojawiają się pomarańczowe refleksy. Nie przegapisz także goryczki w smaku oraz zapachu podobnego do zepsutego masła. Czy jedzenie zjełczałej oliwy z oliwek spowoduje zatrucie? W niewielkiej ilości na pewno nie, choć Twoje jedzenie zyska bardzo nieprzyjemny posmak oraz z pewnością nie będzie to przyjemny posiłek. Taka oliwa nie ma także swoich prozdrowotnych właściwości, więc jedzenie jej w żadnym wypadku nie jest wskazane.
Jak przechowywać oliwę z oliwek? Wystarczy znać zaledwie kilka prostych zasad, aby ten produkt mógł służyć Ci naprawdę długo. Chcesz się zaopatrzyć w oryginalną, włoską oliwę? Znajdziesz ją w asortymencie naszego sklepu! Dzięki nam poznasz oryginalne smaki słonecznej Italii! Zasmakuj w tamtejszych potrawach i już dziś zdecyduj się na odtworzenie ich w swojej kuchni!