do kasy suma: 0,00 zł
Jak ugotować makaron świderki? Podstawowe wskazówki, którymi warto się kierować
Jak ugotować makaron świderki? Podstawowe wskazówki, którymi warto się kierować

Makaron to zdecydowanie jeden z najpopularniejszych i najczęściej stosowanych produktów spożywczych na całym świecie. Dodaje się go do zapiekanek, zup i innych potraw. Jak ugotować makaron świderki, aby zachował on swój smak i dobrze podkreślał smak danego dania?

Czas gotowania zależy od rodzaju makaronu

W praktyce wyróżnia się różne rodzaje makaronu. Jednak zasada ich gotowania jest zawsze taka sama. Im makaron jest cieńszy i mniejszy, tym krócej się go gotuje. Dlatego wykorzystywany w przypadku rosołu makaron nitki jest gotowy w zaledwie 3-5 minut. Jak ugotować makaron świderki? Tutaj czas gotowania wynosi średnio 6-8 minut. Podobnie jest z muszelkami, łazankami czy wstążkami. Rurki i spiralki potrzebują natomiast około 10 minut.

Klasyczny makaron przeznaczony do spaghetti jest gotowy po 7-10 minutach. Spore znaczenie ma także skład makaronu. Warto też stosować się do zaleceń producenta.

Jak ugotować makaron świderki - jak dobrać garnek i ilość wody?

Makaron lubi dużą ilość wody. W trakcie gotowania zwiększa bowiem swoją objętość. Dlatego do gotowania makaronu potrzebne jest odpowiednio duże naczynie. Na jaki garnek się zdecydować? Zazwyczaj zaleca się przygotować na każde 100 g świderków litr wody i pół łyżeczki soli. Na tej podstawie można wybrać naczynie.

Jak gotować makaron? W garnku należy zagotować wodę i dopiero wtedy wsypać do niej sól. Dopiero później do środka trafia makaron na określony czas. Warto go od czasu do czasu przemieszać.

Niektóre osoby do naczynia z wodą wlewają również odrobinę oleju. Wychodzą z założenia, że wtedy makaron się nie poskleja. W praktyce nie ma to wpływu na lepkość produktu. Warstwa tłuszczu pozostaje bowiem na powierzchni wody i otacza makaron dopiero w czasie jego wyjmowania. Utrudnia zresztą potem trzymanie się sosu.

Jak ugotować makaron świderki “al dente”?

Określenie makaron al dente oznacza w języku włoskim “na ząb. Mowa tutaj o charakterystycznym stopniu ugotowania makaronu. Powinien być on lekko sprężysty i nie może się rozpadać w ustach. W czasie gryzienia powinien nawet stawiać lekki opór. Makaron al dente ma wielu zwolenników. Wchodzi w skład wielu zapiekanek i sałatek. Trzeba go regularnie kontrolować w czasie gotowania. Al dente przygotować można w zasadzie każdy rodzaj makaronu, także popularne świderki.

Jakie błędy są najczęściej popełniane podczas gotowania makaronu?

Wydaje się, że potrawy z makaronem w roli głównej są bardzo proste do przygotowania. W końcu wystarczy w tym przypadku do wrzątku wrzucić makaron i odczekać kilka minut. Jednak nawet i w tym przypadku zdarzają się pewne błędy. Jakie?

1. Zbyt mała ilość wody - w czasie gotowania makaron zwiększa swoją objętość. Na tym oczywiście nie koniec. W momencie wrzucenia do gorącej wody suchego makaronu, jej temperatura od razu spada. Makaron nie może się wtedy ugotować w odpowiedni sposób. Wydłużony czas gotowania sprawia, że makaron nasiąka wodą. Traci swoją sprężystość i zaczyna się sklejać.

2. Olej dodawany do gotowania - to popularny mit, który wciąż ma swoich zwolenników. Według obiegowej opinii dodanie oleju do wody ma zapobiegać sklejaniu się makaronu. Jest to prawda, ale tylko częściowa. Makaron nie przyjmuje potem również dodatków np. sosu.

3. Zwiększenie płomienia w celu przyspieszenia procesu gotowania - niewątpliwie gotowanie wymaga i uczy cierpliwości. Makaron zawsze należy gotować na małym ogniu. Duży ogień wcale nie przyspiesza gotowania. Sprawia jedynie, że woda szybciej odparowuje. To zwiększa ryzyko sklejenia makaronu. Może on wtedy stracić swoją konsystencję.

Jak ugotować makaron świderki? Co jest najważniejsze?

Wiele osób zadaje sobie pytanie - jak ugotować makaron świderki, aby był on sprężysty i idealnie miękki? Trzeba się tutaj stosować do kilku podstawowych wskazówek.

1. Odpowiednie naczynie - wiele osób dobiera garnek nieodpowiedni do ilości i typu makaronu. Ten produkt spożywczy zdecydowanie potrzebuje przestrzeni. Wtedy w czasie gotowania nie skleja się. Warto zatem postawić na spore naczynie i to z wielowarstwowym dnem. Można mieć wówczas pewność, że będzie w równomierny sposób się nagrzewało.

2. Odpowiednia ilość wody - makaron potrzebuje nie tylko sporego naczynia, ale i dużej ilości wody. Zazwyczaj zaleca się stosowanie proporcji - litr wody na 100 gramów suchego makaronu. Do garnka wlewa się zimną wodę i ją podgrzewa. Makaron trafić musi do wrzątku.

3. Stosowanie soli - to bardzo ważny element podczas gotowania makaronu. Sól dodaje się do wrzącej wody. Powinno być to około 100 g soli na litr wody i 100 g suchego makaronu. Makaron dodaje się do wody, gdy sól się rozpuści.

4. Mieszanie makaronu - makaron niekiedy ulega sklejeniu lub rozerwaniu na skutek jego nieodpowiedniego mieszania w czasie gotowania. Makaron trzeba mieszać, ale we właściwym momencie. Jest na to czas zaraz po jego wrzuceniu do gorącej wody. Najlepiej sięgnąć w tym przypadku po drewnianą łyżkę, która nie narusza struktury makaronu. Mieszanie powinno następować przez maksymalnie 5 minut, co około 30 sekund.

5. Gotowanie makaronu bez pokrywki - pokrywka jest niezbędna w czasie gotowania wody na makaron. Przyspiesza bowiem proces wrzenia i chroni przed wyparowaniem wody. Jednak już po umieszczeniu w środku makaronu, pokrywka nie jest potrzebna. Może doprowadzić do wykipienia makaronu, a przy okazji negatywnie wpływa na jego smak i jędrność. Sprawia, że makaron gotuje się nierównomiernie. Co ciekawe, często zaleca się położenie na garnku drewnianej łyżki. Ma to chronić przed wykipieniem.

6. Odpowiednie odcedzanie makaronu - zazwyczaj spotkać się można z opinią, że makaron zaraz po odcedzeniu należy przepłukać zimną wodą. Zachowuje wówczas swoją sprężystość. Jednak, gdy danie ma być podawane na ciepło, lepiej jest tego uniknąć. Prowadzi to bowiem do usunięcia z makaronu skrobi. Wtedy sos i inne składniki z makaronu po prostu spływają. Inaczej jest w przypadku makaronu przygotowywanego do sałatki czy potrawy serwowanej na zimno. Wtedy przelanie zimną wodą jest wskazane, bo zapobiega sklejeniu produktu.

Czy w ogóle warto gotować makaron? Jakie są jego wartości odżywcze?

Nie da się ukryć, że makaron to bardzo popularny dodatek do zup, sałatek, a przy okazji baza do wielu drugich dań. Podawany jest często z różnego rodzaju sosami. Każdy wie, że makaron pochodzi z Włoch. Jednak naukowcy odkryli jakiś czas temu, że jedzony był naprawdę już w starożytnych Chinach.

Czym w zasadzie jest makaron? To mieszanka wody, mąki i jaj. Są oczywiście także wyjątki, bo istnieją na rynku także makarony bezjajeczne. Wyróżnia się także różne typy makaronów, w tym popularne świderki.

Makaron ma różny kształt i kolor, a niekiedy i skład. Produkowany może być bowiem z mąki pszennej, orkiszowej, żytniej, gryczanej, jaglanej czy z warzyw strączkowych np. zielonego groszku lub soczewicy. To popularny składnik potraw kuchni śródziemnomorskiej i nie tylko. Makaron jest ceniony nie tylko z uwagi na wyjątkowy smak, ale i pewne wartości odżywcze, które w sobie kryje. Jest to bogate źródło węglowodanów, białek, witamin np. z grupy B, błonnika pokarmowego i licznych minerałów.

Czy makaron jest produktem kalorycznym?

Wiadomo już, jak ugotować makaron świderki. Jednak czy jest to produkt dla każdego np. dla osób na diecie odchudzającej? Okazuje się, że wbrew obiegowej opinii, makaron wcale nie jest tuczący. Kaloryczność potraw z jego udziałem, wynika z zastosowania różnego rodzaju tłustych sosów.

Makaron jasny pro ugotowaniu ma około 110-130 kcal, makaron pełnoziarnisty 150 kcal, a bezglutenowy 125 kcal. To naprawdę niewiele. Tym samym same makarony wcale nie są kaloryczne. Za sprawą niskiego indeksu glikemicznego są odpowiednie dla cukrzyków, osób z nadwagą i otyłością. Także osoby na diecie odchudzającej mogą sięgać po makarony np. gryczane i razowe.

Trzeba jednak pamiętać o tym, aby tygodniowo spożywać do trzech porcji makaronu. Warto go też gotować al dente. Nie bez znaczenia są stosowane w tym przypadku dodatki. Makarony warto łączyć przede wszystkim z warzywami strączkowymi i zwykłymi, oliwą z oliwek, chudym mięsem i owocami morza.

Jak ugotować makaron świderki bez wody?

Czy w ogóle makaron można ugotować bez wody? Przecież do gotowania zawsze potrzebny jest płyn. Tak - ale wcale nie musi być to woda. W tym przypadku można ją z powodzeniem zastąpić czymś innym.

Zamiast wody wykorzystać można płyn, z którym makaron będzie docelowo podawany. Gotuje się go więc od razu w sosie lub zupie. W ten sposób uzyskać można doskonały smak i wręcz idealną konsystencję. Makaron przejdzie od razu aromatem całej potrawy. Do zupy czy sosu trafi z kolei skrobia, która je delikatnie zagęści.

Gotowanie makaronu świderki bez wody wpływa pozytywnie na walory smakowe potrawy. Przy okazji pozwala zaoszczędzić nieco czasu. Jest to także rozwiązanie ekologiczne. Nie trzeba bowiem osobno gotować makaronu, co wydłuża oczywiście czas przygotowywania obiadu. Jest także mniej naczyń do mycia.

Sklep internetowy Shoper.pl Realizacja: Increo Studio

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl