do kasy suma: 0,00 zł
Makaron jajeczny do rosołu - wszystko, co trzeba o nim wiedzieć
Makaron jajeczny do rosołu - wszystko, co trzeba o nim wiedzieć

Klasyczny, staropolski rosół z kury powinien być serwowany z makaronem jajecznym oraz natką pietruszki. Na jego powierzchni muszą pływać oka tłuszczu, a całość powinny dopełniać kawałki marchewki. Jest to potrawa, którą zna chyba każdy. Gości na stołach na co dzień i od święta. Czym cechuje się dobry makaron jajeczny do rosołu? Jak można go przygotować samodzielnie? Co warto na jego temat wiedzieć?

Jak można zrobić makaron jajeczny do rosołu?

Jak zrobić makaron jajeczny do rosołu, aby miał odpowiedni smak i właściwą konsystencję? Nie jest to wcale zbyt skomplikowane i każdy może tego spróbować. Na starcie trzeba przygotować 3 jajka, łyżkę dobrej jakości oliwy, szklankę mąki pszennej i sól.

Na stolnicę należy wysypać mąkę i zrobić w niej lekkie wgłębienie. Do środka trzeba wbić jajka i dwa  żółtka, a potem dodać oliwę i odrobinę soli. Wszystkie te składniki należy ze sobą dokładnie połączyć. Później można przejść do zagniatania ciasta. Jest ono gotowe wówczas, gdy staje się jednolite i gładkie. Przygotowane ciasto trzeba jeszcze uformować w kulę, zawinąć w folię spożywczą i odstawić do lodówki na około godzinę.

Po 60 minutach ciasto rozdziela się na trzy części. Jedna trafia na stolnicę i jest cienko rozwałkowywana. Potem placek zwija się w rulon i kroki kluski. Warto sięgnąć w tym przypadku po dobry nóż. Pokrojony makaron jajeczny do rosołu można odłożyć na bok i delikatnie oprószyć mąką. Podobnie trzeba postąpić z pozostałymi częściami ciasta.

Przygotowane kluski gotuje się we wrzącej i osolonej wodzie na małym ogniu. Czas gotowania zależy od ciasta i grubości makaronu.

W czym tkwi sekret dobrego makaronu jajecznego do rosołu?

Dobry przepis to podstawa, ale ogromne znaczenie ma także jakość wykorzystywanych składników. Najlepiej sięgnąć po jaja od wiejskich kur. Jeśli nie można ich dostać, alternatywą są jaja od kur z wolnego wybiegu. Mąka z kolei powinna zawierać sporo glutenu. Może być to klasyczna mąka pszenna tortowa typ 450 lub włoska mąka do pizzy typ 00.

Istotne jest ponadto samo zagniecenie ciasta. Proces ten zajmuje całkiem sporo czasu i wymaga sporej cierpliwości. Nie można się w tym przypadku szybko zniechęcać.

Jak przechowywać domowy makaron jajeczny do rosołu?

Zrobienie w domu prawdziwego makaronu jajecznego do rosołu nie jest trudne. Jednak zajmuje naprawdę sporo czasu. Dlatego warto od razu przygotować większą ilość klusek i je zamrozić na później. Co ciekawe, świeżego makaronu wcale nie trzeba także od razu gotować. Można go bez obaw zostawić np. na desce do krojenia na godzinę. Jeśli lekko zaschnie, można go oprószyć mąką i porozrywać. W takiej formie przechowywany może być w lodówce przez 2 dni.

Krótka charakterystyka makaronów jajecznych

Makaron jajeczny do rosołu, jak sama nazwa wskazuje, powstaje z mąki, wody i jaj. Zazwyczaj wykorzystywana jest w tym przypadku mąka z miękkiej pszenicy, ale czasem sięga się także po mąkę z twardej pszenicy durum (semoliny). Od zastosowanej mąki zależy w dużej mierze konsystencja makaronu po ugotowaniu. Makarony z miękkiej pszenicy szybciej miękną, a przegotowane zaczynają się kleić. Te z semoliną są elastyczne i mniej kaloryczne.

Z produkcji wysokiej jakości makaronów jajecznych słynie włoski region Emilia-Romania, a przede wszystkim Bolonia. Według klasycznego przepisu na 100 gramów mąki przypadać musi 1 jajko. Zdania na ten temat są jednak podzielone. Makaron jajeczny jest też typowy dla Alzacji, a więc krainy znajdującej się w północno-wschodniej Francji. Makarony z tego regionu są bardzo popularne na całym świecie i słyną z wysokiej jakości.

Jakie rodzaje makaronów jajecznych można wyróżnić?

Makarony jajeczne podzielić można z uwagi na gatunek mąki wykorzystanej do zrobienia ciasta i liczbę dodanych do niego jajek. Jeszcze inną kategorią są makarony, które przygotowano nie ze świeżych jaj, ale z masy jajecznej lub suszu. Są one tańsze, ale znacznie gorzej smakują.

Zdecydowana większość makaronów jajecznych do rosołu powstaje z mąki miękkiej pszenicy. Często nazywane są one domowymi. Co ciekawe, trudno jest ugotować je al dente. Chłoną bowiem sporo wody i szybko robią się miękkie. Alternatywą dla nich są makarony jajeczne z semoliną. Domieszka mąki z pszenicy durum sprawia, że po ugotowaniu są bardziej twarde i jędrniejsze. Są idealne nie tylko do rosołu, ale i dań na bazie sosów różnego rodzaju.

Co natomiast ze wspomnianymi jajkami? Wyróżnia się tutaj makarony 2-jajeczne, 4-jajeczne, 6-jajeczne, 8-jajeczne czy nawet 12-jajeczne. Mowa oczywiście o liczbie jajek przypadających na kilogram mąki. Im jest ich więcej, tym oczywiście lepiej. Wpływa to jednak niestety również na kaloryczność makaronu.

Makarony oparte na masie czy suszu jajecznym są dość tanie, ale znacznie gorzej smakują. Mają także nieciekawą konsystencję niż te przygotowane ze świeżych jaj. Dodatkowo w przeszłości zdarzało się, że susz jajeczny był fałszowany i przygotowywany z zepsutych jaj.

Jakie właściwości prozdrowotne ma makaron jajeczny do rosołu?

Właściwości odżywcze makaronu jajecznego mają ścisły związek z rodzajem mąki, z której został on wykonany. Za lepsze dla zdrowia uważane są produkty z semoliną w składzie. Zawierają one mniej kalorii niż makarony zawierające jedynie zwykłą mąkę pszenną. Spore znaczenie mają także jaja. Od nich zależy zawartość białka. Im jest wyższa, tym więcej jajek wykorzystano do przygotowania ciasta.

Klasyczny makaron jajeczny do rosołu zawiera witaminy z grupy B (m.in. tiaminę, ryboflawinę, niacynę i kwas foliowy). To także źródło takich mikroelementów jak cynk, potas, żelazo i wapń. Makaron jajeczny cechuje się dość niskim glikemicznym na tle innych makaronów. To ważna informacja dla cukrzyków.

Z drugiej strony makarony tego typu nie zawierają zbyt dużo błonnika pokarmowego. Tym samym są mniej sycące niż makarony razowe. Duża liczba jajek związana jest ponadto z obniżeniem zawartości węglowodanów. Mimo to makaron jajeczny do rosołu wcale nie jest tuczący i niezdrowy, o ile spożywa się go w standardowych ilościach.

Makaron jajeczny nie tylko do rosołu

Nie da się ukryć, że makaron jajeczny z klasycznej mąki pszennej stanowi zazwyczaj dodatek do różnego rodzaju zup np. rosołu. W sklepach sprzedawany jest w formie wstążek, gniazdek i krajanki. Odmiany z pełnoziarnistą mąką durum w składzie, są lepszym dodatkiem do sosów. Są wykorzystywane podczas przygotowywania sałatek czy zapiekanek.

Poza tym na rynku spotkać jeszcze można chiński makaron jajeczny tzw. noodle. To podstawowy element wielu dań z woka, a także bulionów typowych dla kuchni azjatyckiej (ramen).

Czy warto sięgać po makaron jajeczny?

Makaron jajeczny to smaczny element wielu potraw, nie tylko rosołu. Jeśli jest spożywany w umiarkowanych ilościach od czasu do czasu, na pewno nie wpłynie negatywnie na zdrowie. Jednak warto stawiać w tym przypadku na produkty wysokiej jakości. Nie można sugerować się tylko wyglądem makaronu, który niekiedy bywa barwiony kurkumą. Wtedy zyskuje intensywnie żółto-pomarańczowy kolor.

Na pewno warto zwrócić uwagę na makarony z semoliną w składzie. Są one zdrowsze i jednocześnie mniej kaloryczne. Można też pokusić się o samodzielne przygotowanie makaronu jajecznego do rosołu w domu. Wtedy można sięgnąć po najlepsze jakościowo składniki np. świeże jaja od wiejskich kur.

Makaron jajeczny zawiera nieco więcej cholesterolu niż inne rodzaje makaronów i ma mniej błonnika pokarmowego. W jego składzie jest także gluten, a więc nie jest on odpowiedni dla chorych na celiakię czy osób z jego nietolerancją. Oczywiście nie mogą go jeść także osoby uczulone na jajka.

Czy makaron jajeczny to produkt dla każdego?

Makaron jajeczny zawiera sporo cennych składników odżywczych, ale jest również dość kaloryczny. Po ugotowaniu jego jedna filiżanka zawiera około 200 kalorii. Pod tym względem lepiej wypada makaron z pszenicy durum. Dlatego osoby na diecie odchudzającej makaron jajeczny powinny łączyć z mniej kalorycznymi dodatkami. Z drugiej strony tego typu makaron zapewnia na długo uczucie sytości.

Makaron jajeczny jest produktem o umiarkowanym poziomie wskaźnika indeksu glikemicznego. Po ugotowaniu jego jedna porcja ma IG 57. To ważna informacja dla cukrzyków. Makaron na bazie jajek nie jest wskazany też dla osób z nietolerancją glutenu. To jedno z podstawowych źródeł tego alergenu. U chorych na celiakię spożywanie makaronu jajecznego oznaczać może bóle brzucha, biegunki i wzdęcia. Czasem wiąże się z niekontrolowaną utratą wagi.

Podsumowując makaron jajeczny do rosołu to składnik zdrowej i zbilansowanej diety. Dostarcza do organizmu człowieka wiele cennych witamin i niezbędnych składników mineralnych. Jednak z jego spożywaniem nie można przesadzać. Dotyczy to z całą pewnością chorych na cukrzycę typu 2 czy pacjentów z celiakią. Spożywanie dużych ilości makaronu jajecznego nie jest też zalecane osobom będącym w trakcie kuracji odchudzających.

Sklep internetowy Shoper.pl Realizacja: Increo Studio

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl