do kasy suma: 0,00 zł
Sos pomidorowy z passaty - jak go przygotować? Zastosowanie w kuchni
Sos pomidorowy z passaty - jak go przygotować? Zastosowanie w kuchni

Sos pomidorowy to nieodłączny element włoskich makaronów. Jednak, jak sprawić, aby był on naprawdę wyjątkowy? Okazuje się, że przygotowanie tak prostego sosu wcale nie jest łatwe. Klasyczne potrawy często bywają najtrudniejsze, bo są przerabiane i niewiele mają często wspólnego z oryginalnymi recepturami. Zatem jak przygotować sos pomidorowy? Czy można to zrobić, mając pod ręką jedynie passatę?

Prawdziwie włoski sos pomidorowy - jak go przygotować?

Idealnym rozwiązaniem jest przygotowanie sosu pomidorowego z dojrzałym pomidorów San Marzano, które znaleźć można w niektórych warzywniakach. Trzeba je sparzyć, obrać ze skórki, oddzielić od miąższu gniazda nasienne, rozgnieść, rozgrzać oliwę, doprawić solą i gotować pół godziny. Jednak zimą trudno o naprawdę smaczne i pachnące pomidory. Rozwiązaniem może być wówczas sos pomidorowy z passaty. Passata nie może być jednak zbyt gęsta. Unikać należy natomiast pomidorów z puszki. Sos z passaty smakuje o wiele lepiej.

Sos pomidorowy z passaty - jak go wykonać?

Do rondelka wystarczy wlać oliwę, a potem dodać do środka kilka rozgniecionych ząbków czosnku i kilkanaście porwanych liści bazylii. Całość należy podgrzewać na małym ogniu, do momentu, gdy czosnek zrobi się miękki. W międzyczasie można posiekać cebulkę i zeszklić ją na patelni. Passatę trzeba podgrzać na łyżce oleju, a potem dodać do niej oliwę, ale bez czosnku i bazylii. Całość należy później uzupełnić zeszkloną cebulą, a także doprawić solą i pieprzem. Sos powinien być gotowany na małym ogniu przez kilka minut.

Czym jest passata pomidorowa?

Wiadomo już, jak przygotować sos pomidorowy z passaty. Warto jednak sobie odpowiedzieć na pytanie, czym właściwie jest passata pomidorowa. Jest to przecier charakterystyczny zresztą dla kuchni włoskiej. Ma wyjątkowy smak i cechuje o wiele właściwości prozdrowotnych.

Prawdopodobnie passatę pomidorową po raz pierwszy przygotowano w drugiej połowie XVIII wieku. Jednak przepis na przestrzeni lat ulegał wielu modyfikacjom. Podstawą są oczywiście zawsze pomidory, najlepiej te zbierane latem. Dodaje się do nich sól i inne przyprawy. Przygotowanie passaty pomidorowej nie jest zbyt skomplikowane. Warzywa trzeba sparzyć i obrać ze skórki, a potem pokroić i gotować na dużym ogniu, często mieszając. Całość można doprawić według uznania. Czasem poza solą do passaty dodaje się bazylię, oregano, czosnek czy ostrą paprykę.

Dlaczego warto sięgać po passatę pomidorową?

Sos pomidorowy z passaty może smakować naprawdę doskonale. Zresztą po passatę warto sięgać również z innych powodów. Nie zawiera ona zbędnych dodatków, a jej podstawą są pomidory bogate w cenne składniki.

Passata pomidorowa zawiera między innymi:

- potas niezbędny do produkcji białka i prawidłowego działania mięśni oraz serca. Produkty z potasem w składzie są polecane osobom aktywnym fizycznie i chorym na nadciśnienie tętnicze.

- beta-karoten o działaniu przeciwutleniającym. Związek ten opóźnia procesy starzenia organizmu i zmniejsza ryzyko wielu chorób.

- likopen, który również wykazuje właściwości przeciwutleniające. Jest to karotenoid, który stosuje się w profilaktyce i leczeniu raka prostaty czy jajników. Wzmacnia odporność i łagodzi stany zapalne.

- witaminę C zmniejszającą ryzyko infekcji. Bierze ona udział w syntezie kolagenu. Jej spożywanie wpływa pozytywnie na kondycję skóry.

Passata pomidorowa jest odpowiednim produktem dla osób, które walczą ze zbędnymi kilogramami. Sos pomidorowy z passaty jest niskokaloryczny. Duże znaczenie ma jednak to, z czym jest podawany.

Passata pomidorowa i jej zastosowanie w kuchni

Passata pomidorowa to produkt, który w kuchni ma całkiem sporo zastosowań. Przede wszystkim wykorzystywany jest do przygotowywania sosów do makaronów różnego rodzaju. Klasycznym dodatkiem do passaty jest bazylia, ale można sięgnąć również po inne przyprawy.

Passata przydaje się także podczas przygotowywania sosu do pizzy. Zastąpić może z powodzeniem koncentrat pomidorowy lub ketchup. Jest od nich zdrowsza i mniej przetworzona. Passata to popularny dodatek do zapiekanek, makaronów i gołąbków. Często wchodzi w skład zup pomidorowych. Nadaje bowiem wywarowi posmaku świeżych, dojrzałych warzyw. Wystarczy w zasadzie dodać do niej ryż lub makaron i gotowe. Co ciekawe, sos pomidorowy z passaty po podgrzaniu nie zmienia swojego smaku. Jest delikatny, a więc można go doprawić zgodnie ze swoimi preferencjami.

Sklep internetowy Shoper.pl Realizacja: Increo Studio

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl